Rekuperacja

Rekuperacja

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces wstępnego podgrzewania zimnego powietrza nawiewanego przez chłodne powietrze wywiewane. Ciepłe powietrze nie jest wydmuchiwane przez otwarte okno, ale przenosi większą część ciepła, aby dostarczyć powietrze do rekuperatora, zanim zostanie wywiane.

Co to jest sprawność rekuperacji?

Sprawność rekuperacji = wykorzystanie ciepła odpadowego do wstępnego podgrzania zimnego, świeżego powietrza. Sprawność rekuperacji musi wynosić od 0 do 100 %.

Sprawność zero oznacza sprawność otwartego okna – ciepłe powietrze jest usuwane bez jego zużycia, gdy chłodne świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczenia, które jest schładzane do wysokości temperatury zewnętrznej.

Sprawność 100% (technicznie niemożliwa) wystąpiłaby, gdyby powietrze nawiewane ogrzewało się do temperatury powietrza wywiewanego. Pomieszczenie byłoby wentylowane bez strat energii.

Osiągalna sprawność rekuperacji w zwykłym urządzeniu klimatyzacyjnym jest fałszywa w granicach od 30 do 90%, natomiast sprawność powyżej 60% uważana jest za dobrą, a powyżej 80% za doskonałą. Sprawność rekuperacji dla central DUPLEX wynosi od 52 do 90% (zależy to od wielkości urządzenia, przepływu powietrza i typu rekuperatora).

Zastosowanie rekuperacji

Rekuperatory są najczęściej montowane bezpośrednio w centralach wentylacyjnych. Pozwala to na wykorzystanie rekuperacji właściwie we wszystkich typach budynków z obowiązkową higieniczną wentylacją – w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, budynkach komercyjnych, na basenach, w budynkach przemysłowych.
Ostatnio, ze względu na wzrost cen energii, rekuperacja jest coraz częściej stosowana w budynkach mieszkalnych. Rekuperatory można stosować nawet w klimatyzowanych budynkach, w których w sezonie letnim „odzyskują na zimno” – nawiewane ciepłe powietrze jest chłodzone powietrzem wylotowym.

Oblicz temperaturę powietrza nawiewanego za rekuperatorem i oszczędzaj ciepło.

Temperatura powietrza wewnętrznego
[5 to 40°C]
Temperatura powietrza zewnętrznego
[-25 to 20°C]
 
 
Heat recovery Sprawność
[0 to 100%]
°C
Temperatura powietrza nawiewanego
°C
Temperatura powietrza wywiewanego
 
 
 Podczas korzystania z rekuperacji wystarczy podgrzać powietrze
   nawiewane o  °C zamiast  °C.
Oszczędzasz na ponownym ogrzewaniu  °C 

Instrukcja: Wprowadź temperaturę powietrza wewnątrz i na zewnątrz oraz sprawność.

Uwaga: Obliczony wynik jest jedynie przybliżony i nie uwzględnia nierównomiernego przepływu oraz ewentualnej kondensacji.